Kronika wydarzeń w Przedszkolu .

 *************************************

Zakończenie roku
IMG 20180621 100101

****************************************

Wycieczka do teatru Groteska w Krakowie

Wycieczka do teatru

************************************************

Dzień dziecka
 
IMG 20180604 094036
 
dzień dziecka3
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
dzień1
 
 
 
 
 
 

*********************************

W szkółce piłkarskiej KS Gościbia

szkółka1

Rodzinny konkurs na zabawkę ekologiczną

       Kreatywność dorosłych nie zna ograniczeń. Przez dwa tygodnie przedszkolaki przynosiły do przedszkola zabawki wykonane z surowców wtórnych. W ich wykonanie zaangażowali sie Rodzice, Dziadkowie, Wujkowie, Kuzyni, Bracia czy Siostry. Pomysłowość oraz estetyka wykonania wzbudzają zachwyt i podziw wszystkich odwiedzających aulę przedszkola.

20180517 144332  20180517 144522

       

Na konkurs trafiło 90 zabawek. Wybór tych najpiękniejszych jest NIEMOŻLIWY, ponieważ każda praca zasługuje na I miejsce i wyróżnienie. Grono Pedagogiczne zgodnie zdecydowało nie przyznawać miejsc ani wyróżnień. Każdy uczestnik jest Zwycięzcą  - otrzyma dyplom oraz drobny upominek.

20180517 144720 20180517 144256

       

Za wszystkie prace bardzo dziękujemy i GRATULUJEMY pomysłowości.

„ Żeby być wynalazcą, trzeba mieć bujną wyobraźnię i stertę rupieci”

 

************************************************************************************

sprintem do maratonu 4 certyfikat

Nasze przedszkole wzięło udział w IV Ogólnopolskim Maratonie Przedszkolaków organizowanym przez miesięcznik "Bliżej przedszkola". Celem imprezy jest promowanie zdrowego stylu życia i rozwijania sprawności fizycznej. W pobliżu przedszkola została wytyczona trasa o długości 200 metrów. W biegu wzięły udział wszystkie oddziały oraz personel przedszkola. 135 uczestników przebiegło łączny dystans 27 kilometrów! Na mecie na każdego zawodnika czekały medale oraz imienne dyplomy. Mamy nadzieję, że dla wielu będzie to dobry początek kariery biegowej, bo "w zdrowym ciele, zdrowy duch".

****************************************************************

WIWAT MAJ - 3 MAJ!

maj1    maj2 

 
***********************************************************************
Spotkanie z leśniczym Nadleśnictwa Myślenice
 
lesnik2
 

*********************************************

Pokaz mody ekologicznej

DSCN2460

Dziś 20 kwietnia był u nas Dzień Ziemi. Z tej okazji odbył sie pokaz mody ekologicznej. Dzieci w strojach z worków, puszek, papieru i innych oryginalnych "materiałów” prezentowały się na "wybiegu". Stroje zachwyciły pomysłowością. Było coś dla kobiet z klasą, kosmitów, rycerzy - nie sposób wymienić (zapraszamy do oglądnięcia zdjęć). Dziękujemy wszystkim Rodzicom za zaangażowanie i wykonanie tak wspaniałych kreacji, które zachwyciły wszystkich i umożliwiły zorganizowanie pokazu, jak również zapewniły dobrą zabawę wszystkim!

*****************************************************

Występ zespołu Baśniowa Kapela 

DSCN2269

****************************************************************

Z radością informujemy,
że drużyna z grupy Szósteczki naszego przedszkola
w składzie Julia Latoń, Amelia Sroka i Amelia Boczkaja
 
konkurs1 1
 
 
zdobyły miejsce w gminnym konkursie wiedzy przyrodniczej
 
organizowanym przez Przedszkole Samorządowe w Harbutowicach. 
 
Gratulujemy!
*** 

**************************************************************

ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

unnamed

 
 Nasze przedszkole przystąpiło do ogólnopolskiej kampanii „Mamo, tato, wolę wodę!", której celem jest podkreślenie roli wody w codziennej diecie dziecka oraz kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych wśród najmłodszych. Założeniem kampanii jest edukacja dzieci w wieku 3 – 6 lat i ich rodziców na temat konieczności regularnego picia wody i jej znaczenia dla organizmu. W ramach programu "Mamo, Tato wolę wodę" w naszym przedszkolu odbywa się cykl zajęć, który został opracowany przez specjalistów, m.in. z zakresu żywienia, psychologów, a także fizyka i ekologa. Dzieci mają okazję podczas tych zajęć poznać zasady zdrowego odżywiania, dowiedzieć się więcej o właściwościach wody i jej zastosowaniu.

***************************************************************

ŻEGNANIE ZIMY - POWITANIE WIOSNY 

wiosna1wiosna2

Dziś 21 marca witaliśmy Wiosnę w naszym przedszkolu. Dzieci z oddziału Trójeczek przygotowały specjalnie na tę okazję przedstawienie pt: "Wiosenne przebudzenie". Przedszkolaki wcieliły sie w role iopowiedziały przygodę Pana Jana, który zapadł w sen zimowy i tylko Wiosna mogła go obudzić. Oczywiście obudziła, "Jan otworzył jedno oko i usmiechnął się szeroko" do Pani Wiosny na zakończenie. Nie obyło się też bez słomianej kukły  Marzanny, którą zabraliśmy wszyscy na spacer, aby w końcu pożegnać i wyrzucić ją jak przystało na " Przyjaciela Przyrody" do kosza! Mamy  nadzieje że Wiosna zapanuje wokoło i Zimę precz przegoni!

 *************************************************************************************

100 2878 konkurs2

*********************************************************************

100 LAT BABCIU, DZIADKU!!!

084

Tak śpiweały dzieci swoim ukochanym Babciom i Dziadkom na zakończenie uroczystości z okazji ich święta, która odbywała się w naszym przedszkolu w tym roku od środy do piątku.  babcia1Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie, wokalne, taneczne oraz aktorskie. Było wesoło, skocznie, głośno ale również momentami wzruszająco. To oczywiście wrażenia przekazane z ust babć i dziadków. Dziękujemy wszystkim za przybycie na tą uroczystość - czasem nawet z bardzo daleka. 

Bardzo, bardzo serdecznie dziękujemy babci Kacperka Ziembli Pani Teresie oraz babci Macieja Moskala Pani Jadzi za uszycie spódniczek dla dziewczynek na występ, a Rodzicom za pomoc w organizacji tej uroczystości.

********************************************************

 *  *  *  *  *

BAL KARNAWAŁOWY już za nami!

DSCN1737

Dziś wszystkie dzieci w pięknych karnawałowych strojach bawiły sie na przedszkolnym holu.  Zabawę - tańce, korowody przy muzyce prowadził klaun, były też zręcznościowe konkurencje dla dzieci m.in. żonglowanie talerzykami, chodzenie na szczudłach. Było tanecznie, skocznie, głośno i radośnie.

*************************************************************************************

 POWITANIE ZIMY ORAZ WIGILIA 

21 grudnia w naszym przedszkolu dzieci z oddziałów Jedyneczki oraz Dwójeczki dla wszystkich przedszkolaków przygotowały występ z okazji nadejścia nowej pory roku. Zgromadzeni na przedszkolnym holu rozpoczęliśmy również świętowanie Świąt Bożego Narodzenia wspólnym kolędowaniem.

DSCN1441

Później w swoich salach dzieci zjadły uroczysty obiad składający się z tradycyjnych potraw. Nie obyło się bez łamania się opłatkiem i kolędowania.

wigilia1

*  *  *  *  *

Międzyoddziałowy konkurs plastyczny ,,Cztery żywioły" roztrzygnięty! 

konkurs 1                                  

 
Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia za udzial w konkursie.
GRATULUJEMY!!!
 

*****************************************************          

Gościlismy w naszym nowym przedszkolu byłych pracowników Przedszkola Nr 1 oraz Przedszkola Nr 3. Wszystkie Panie zwiedzały placówkę oraz wzięły udział w krótkim programie artystycznym w wykonaniu naszych wychowanków. Dziękujemy wszystkim za przyjęcie zaproszenia, a na progu Świąt Bożego Narodzenia życzymy zdrowia i radości życia. 

DSCN1258

**********************************************************************************************************************

Święty Mikołaj

lubi odwiedzać dzieci w każdym miejscu na całym świecie. Piątego grudnia z workiem pełnym prezentów przybył również do naszego Przedszkola. Wspólnie bawiliśmy się, śpiewaliśmy piosenki, były konkursy, zagadki, tańce ze Śnieżynką oraz oczywiście prezenty. Na pamiątkę zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia z miłym gościem. Zapraszamy za rok!

https://drive.google.com/drive/folders/120PUw-Ah01aIjZQq2ZAeAERlHn1csD_r?usp=sharing

 S4U 3253 S4U 3337

 S4U 3407 S4U 3472

S4U 3522  S4U 3582

************************************************************************************************************************

 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

 Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie... Pluszowe misie opanowały Przedszkole. „Przybyły” ze swoimi małymi właścicielami, aby bawić się, a poprzez zabawę również uczyć z dziećmi. Bardzo miłą niespodzianką były odwiedziny żywej maskotki Kubusia Puchatka. W każdej z grup Kubuś Puchatek ze swoją przyjaciółką Ewelką Rewelką bawił się i tańczył  świętując radośnie wspólnie z dziećmi. 

20171127 095009 1  20171127 101118

*********************************************************************************

Próbna ewakuacja
 
 20171117 101045
 ******************************************************************************************
Teatrzyk
 

***************************************************************************************************************************

Miły gość!

Odwiedziła nas w przedszkolu Pani Monika Król, która prowadzi w naszej parafii Boże Nutki. Grała na gitarze, uczyła wszystkich piosenki o policjancie, prowadziła zabawę Kalambury. Było wesoło i radośnie. Dziękujemy pani  Monice za poświęcony nam czas. Życzymy sukcesów!!!

https://drive.google.com/drive/folders/1T15c3NYUF7anN_3z3pxhJRLp3Du3jMvf?usp=sharing

DSCN0917  DSCN0938

DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI W PRZEDSZKOLU 

20171110 095758

„W historii Polski tak się składa był kiedyś ponad wiek niewoli .

11 listopada z niewoli kraj nasz się wyzwolił.

I wtedy myśl powstała taka, by przez szacunek dla ludzkości,

ten dzień na zawsze dla Polaka pozostał Dniem Niepodległości.

https://drive.google.com/drive/folders/1gIjiBSjwYHsWT3UUSV7BINom3aFZVUSP?usp=sharing

**************************************

SPOTKANIE Z POLICJANTEM

20171107 105140 1

IMG 2447 1 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dziękujemy Panu nadkomisarzowi Krzysztofowi Grzybek za przyjście i przeprowadzenie pogadanki na temat Bezpieczeństwo dzieci w ruchu drogowym.

https://drive.google.com/drive/folders/15pjco9IbDXlgd23JPIzI0Q69rZIMAO-Y?usp=sharing

***************************************************

ŻYWA LEKCJA PRZYRODY

Bardzo dziękujemy wszystkim Rodzicom za umożliwienie zorganizowania tej lekcji oraz weterynarzowi Panu Leszkowi Kułyk za przyjęcie zaproszenia.

20171026 093100 

***********************************************

Pasowanie na przedszkolaka.​

Ja przedszkolak dzielny będę zawsze uśmiechnięty, będę słuchał swoje Panie i zjadał całe śniadanie, będę grzecznie się bawił i pilnie się uczył, żebym mamy i taty nigdy nie zasmucił!

IMG 2334

https://drive.google.com/drive/folders/0B5P8bhON93t1dFJOX241bUdNUDQ?usp=sharing

*****************************************************

WYCIECZKA DO WIOSKI INDIAŃSKIEJ JUŻ ZA NAMI! 

Pogoda wreszcie była dla nas łaskawa i mogliśmy sie bawić i poznawać zwyczaje Indian.

  20171019 095540      20171019 113752

************************************************** 

UROCZYSTE PRZEKAZANIE BUDYNKU PRZEDSZKOLA ODBYŁO SIĘ 14 PAŹDZIERNIKA 2017r


 

**************************************************************** 

DZIEŃ PAPIESKI W NASZYM PRZEDSZKOLU

Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo,

projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta.

św. Jan Paweł II

20171016 122352

     Dziś 16 października wspominamy wybór kard. Karola Wojtyły na papieża. 

Jan Paweł II prowadził Kościół przez 27 lat, nazywany był często papieżem-pielgrzymem, jako że odbył aż104 pielgrzymki zagranicznepodkreślał wielką godność osoby ludzkiej, od poczęcia do naturalnej śmierci, 

konieczność dialogu z wszystkimi ludźmi dobrej woli, walczył o pokój,  kochał góry, lubił pływać kajakiem, kochał dzieci i młodzież, lubił słodkie kremówki ...  

Dzieci chociaż mają dopiero kilka lat, wiedzą kim był św. Jan Paweł II był wielkim Polakiem! 

♥  ♥  ♥  ♥  ♥  ♥  ♥

 

TEATRZYK "O BABCI, KRASNOLUDKACH I KOLOROWYCH KULKACH"

20170921 105528  20170921 110859

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
***********************************************************************
 
POWITANIE JESIENI!
 
Lecą liście z drzewa bo to Jesień już                    20170922 094711                      
Za Jesienią Zima krok za krokiem tuż
Hej zbierajmy liście, liście malowane
Złotem i czerwienią pięknie przetykane.
 

23 września to pierwszy dzień kalendarzowej Jesieni.  Z tej okazji w piątek 22 września dzieci z oddziału „Czwóreczek” ubrane w kolory jesieni, przedstawiły wszystkim przedszkolakom inscenizację pt. „Powitanie Jesieni”.

20170922 093829

 https://drive.google.com/open?id=0BzAvI-O9Bqa_bUQwNWNsMks3T2s

 ***************************************************************************************

Święto pieczonego ziemniaka. 

   szosteczki  6

Zapraszamy do zakładki gazetka/galeria

***********************************************************************************

Jarmark Sułkowicka Jesień 2017 - piękny występ, taniec naszych przedszkolaków z oddziału "Piąteczek"

z nauczycielką mgr Bernadettą Świder Kozik. 

20170910 151241

20170910 151303 1 

 *******************************************************************

255 

ZAPRASZAMY DO ZAKŁADKI GAZETKA/GALERIA !!!

Rok Szkolny 2017/2018 w nowym budynku przy ulicy KWIATOWEJ 16  rozpoczęty!!!

 

******************************************************************************************************************

*******************************************************************************************

ZAJĘCIA BADAWCZE - rok szkolny 2016/17

         Ogromny wpływ zabaw badawczych na rozwój i wychowanie dzieci związany jest z faktem, iż każda zabawa tego rodzaju niesie ze sobą ładunek pozytywnych emocji, co wspiera proces uczenia się. Najlepiej bowiem zapamiętujemy to, co nam się miło kojarzy. Działalność badawcza wywiera korzystny wpływ na różne sfery rozwoju dziecka, m.in. sferę aktywności twórczej. Dzieje się tak, gdyż dziecko podejmując zabawę badawczą staje przed określonym problemem, którego rozwiązanie jest bezpośrednim celem samej zabawy. Rozwiązując ten problem różnymi metodami, zależnymi od poziomu rozwoju myślenia, dziecko prowokowane jest do wyciągania wniosków, szukania zależności, określania przyczyn i skutków. Przy okazji uczy się planowania własnych działań, poszukiwania oryginalnych pomysłów i rozwiązań. Zabawy badawcze są też świetną okazją do kształtowania się w umyśle dziecka nowych operacji umysłowych takich jak: analiza, synteza, porównywanie i uogólnianie. Przy okazji dzieci rozwijają wytrwałość, koncentrację uwagi i spostrzegawczość.
           Nasze przedszkolaki kontynuowały z zaciekawieniem zajęcia badawcze. Dzieci w drugim semestrze zapoznały się z nową tematyką: produkcja dwutlenku węgla, z czego można wydobyć dźwięk, zasady zdrowego żywienia, wpływ powietrza, kwasów i konserwantów na żywność, znaczenie tłuszczów i bakterii w życiu człowieka, zjawisko grawitacji i magnetyzmu.

           Liczne doświadczenia sprawiły im mnóstwo radości. Dzieci m.in. malowały bibułą, usiłowały narysować własny cień, badały wpływ pepsi na uzębienie i pordzewiałe śrubki, wpływ octu na skorupkę jajka i wiele innych.

20170509 135529

20170509 135540

Projekt „Ślimak” okazał się wspaniałym spotkaniem z naturą w którym podążając za tematyką, dzieci zakładały pułapki w ogrodzie

przedszkolnym, by sprawdzić „co w trawie piszczy?”

.20170227 134026

Mamy nadzieję, że wszystko czego doświadczyły w tych zajęciach na długo zostanie w ich pamięci.

 ..................................................................................................................................................................

DZIEŃ DZIECKA

W naszym przedszkolu 1 czerwca był Dniem Otwartym. W tym szczególnym dla wszystkich dzieci dniu zaproszone zostały do nas dzieci nieuczęszczające do przedszkola wraz z opiekunem na wspólne świętowanie. Na tę okazję zaproszono CYRK. Był m.in. pokaz "kosmicznego"  ślimaka, taniec i konkurs z kołami hula -hop, pokaz umiejętności małych króliczków. Nie zabrakło muzyki, tańców, zabaw, gier sportowych, puszczania baniek mydlanych no i oczywiście poszliśmy na piknik do parku. Takie chwile pełne radości, zabawy niech pozostaną we wspomnieniach naszych przedszkolaków!

 

kwiat

  ..............................................................................................................

             Dla kochanych MAM!

26 maja obchodziliśmy uroczyście Dzień Mamy zorganizowany w SOK. Tam na scenie wszystkie dzieci z naszego przedszkola w pięknych regionalnych strojach zaprezentowały swoje umiejętności.

dzien mamy

Zabrały swoje kochane mamy w podróż przez Polskę i ukazały jej piękno używając słów, śpiewu i tańca ludowego. Najpierw zabrzmiał taniec góralski, a potem wędrując z biegiem Wisły zaprezentowaliśmy przyśpiewki od Krakowa i przepięknego Krakowiaka. Kolejny region to Śląsk i tańce Trojak, Grozik. Przy słowach piosenki „Płynie Wisła…dopłynęliśmy do stolicy. Tu „kapela z Czerniakowa” ujęła wszystkich Poleczką warszawską. Dalej zatrzymaliśmy się w Toruniu na pyszne pierniczki i taniec „Piekło dziewczę…” . Następnie przedszkolaki zabrały nasze mamy na Kaszuby. Tu zabrzmiała ślicznie zaśpiewana przez dziewczynki przyśpiewka „Wele wele wetka”, która zaprosiła chłopców do tańca z sieciami oraz do Kowala. Podróż zakończyliśmy nad morzem spokojnym, dostojnym Kujawiakiem.

            W tym dniu nie zabrakło ciepłych słów, życzeń, uśmiechu na twarzach dzieci i Mam, bo przecież tak jak mówiły dzieci „…Nie mamy wiele pieniędzy, lecz chęci nasze szczere. Na wycieczkę wyruszamy z mamą będzie weselej!” TAK, BYŁO WESELEJ :)

Dziękujemy Dyrektor SOK Pani Halinie Obst oraz pracownikom za umożliwienie zorganizowania tej uroczystości. Paniom Teresie Zawadzkiej, Lucynie Kwolek, Jadwidze Leśniak za szycie strojów, firmom Bahlsen i Lajkonik za paluszki i ciasteczka, P. H. „AREX” Krystyna Oleś za soczki a wszystkim Rodzicom naszych przedszkolaków dziękujemy za pomoc w przygotowaniu strojów na występ.

 Dostęp do zdjęć:

https://drive.google.com/drive/folders/0B3YZb6kl97-lblRkODFPV3BjWEU?usp=sharing

Wycieczka do Nadleśnictwa Myślenice i nie tylko:)

          Dzieci z grup młodszych 4 i 5 latki z naszego przedszkola 16 maja odwiedziły Nadleśnictwo w Myślenicach i wzięły udział w lekcji przyrody. Tu dowiedziały się na czym polega praca leśników, skąd sie bierze oraz co nam daje las? Oglądały krótki film o polskich lasach, mieszkańcach tego środowiska oraz zagrożeniach dla lasów z którymi borykaja się leśnicy. Dzieci zastanawiały się co można zrobić aby było coraz więcej lasów? Na koniec mogły wykonac obrazek "Las i jego mieszkańcy' wykorzystując stemple i kredki. Duże zainteresowanie wzbudził wypchany prawdziwy wilk którego mogliśmy oglądać z bliska.

lenik

Żal było kończyć tak interesujące spotkanie, ale kolejnym punktem wycieczki była lekcja biblioteczna w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Tu dzieci utrwaliły zasady korzystania z biblioteki i konieczność dbania o książki.Pani bibliotekarka przeczytała wszystkim 'Bajke o zmęczonej książce" oraz wiersz  "Ptasie radio". Na koniec brały udział w warsztatach plastycznych, których efektem był papierowy bocian - opaska na głowę oraz zielona żabka.

biblioteka

Nie zabrakło również, jak przystało na wycieczkę czasu na poczęstunek oraz pamiątkowe zdjęcia.

 

Wycieczka do Myślenic                                                                                                                  

9 maja przedszkolaki z oddziału II i IV z naszego przedszkola z okazji 25-lecia powstania Państwowej Straży Pożarnej odwiedziły zawodowych strażaków z Myślenic z życzeniami. Dzieci miały możliwość zwiedzić budynek, stanowisko dowodzenia oraz garaże ze sprzętem i wozami strażackimi. Dowiedziały się, jak ciężką, odpowiedzialną i pożyteczna pracę wykonują dla społeczeństwa.

straak2017

myslenice 4

Kolejnym punktem wycieczki była lekcja biblioteczna w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Tam utrwaliły zasady korzystania z biblioteki i konieczność dbania o książki. Na koniec brały udział w warsztatach plastycznych, których efektem był papierowy ptaszek.

Dziękujemy Panu komendantowi bryg.mgr inż. Sławomirowi Kaganek, oraz Panom st. kpt. Markowi Moskal, Krystianowi Blak, Krzysztofowi Kuchta za umożliwienie zwiedzania tak niecodziennego miejsca i przekazanie mam wielu cennych informacji. Serdeczne podziękowania należą się również dla dyrektor  i pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Myślenicach.

 biblioteka2017

 

Witaj Smoku - wycieczka do Krakowa

We wtorek z samego rana w dobrych humorach wyjechaliśmy na wycieczkę do Krakowa. W planie było oglądanie spektaklu w Teatrze Groteska pt. „Tygrys Pietrek”, odwiedzenie rzeźby Smoka Wawelskiego, oraz spacer na dziedziniec Zamku Królewskiego Wawel.

krakow 1

Dzięki wspaniałej pogodzie tego dnia mogliśmy zrealizować cały program wycieczki. Najpierw pomimo trudności na drogach dojechać na czs do teatru aby dowiedzieć sie, że miłość przezwycięża wszelki strach. Potem zobaczyć w całej okazałości od strony miasta piękny zamek na wzgórzu. Poszliśmy również z bliska oglądnąć dziedziniec, krużganki po których chodzili polscy królowie i królewny.

  krakow 2

Poczuliśmy klimat dawnych lat, mogliśmy zjeść coś słodkiego siedząc w miejscu gdzie być może siedziała królowa Jadwiga. Pod wzgórzem przy Smoczej Jamie na wszystkich zrobiło duże wrażenie zianie ogniem Wawelskiego Smoka.

kra

Bardzo ciesz nas, że przedszkolaki wzorowo zachowywały się w czasie wyjazdu oraz to że uśmiech nie znikał z ich twarzy pomimo zmęczenia.

 

POWITANIE WIOSNY

W naszym przedszkolu 21 marca zawitała Wiosna. Przedszkolaki ubrane w kolorowe stroje obejrzały przedstawienie w wykonaniu dzieci oddziału IV, śpiewały piosenki o tematyce wiosennej.

DSCN0418

Aby pożegnać Zimę dzieci poszły z wykonaną kukłą Marzanną nad rzekę, by wysłać ją z biegiem rzeki nad morze. Następnie spacerując po ulicach miasta szukały oznak Wiosny. Mamy nadzieje że Wiosna zagości też na świecie.

20170321 110653  20170321 110833

 

             CO TO JEST MUSICAL?

Dnia 6 marca wszystkie przedszkolaki były na wycieczce w Myślenicach. Tam w "domu kultury" oglądaliśmy spektakl pt: "O małej syrence w niejednej piosence".

20170306 104438 

Był  to spektakl inny niż zwykle, bo opowieść o przygodach znanej dzieciom postaci z bajki była wyśpiewana a nie opowiedziana. Od dziś wszystkie dzieci  będą wiedziały co to jest Musical - że to forma teatru, łącząca muzykę, piosenki, dialogi mówione i taniec.

 20170306 112507

                      

BAL KARNAWAŁOWY

      15 lutego w naszym przedszkolu odbył się Bal Karnawałowy z udziałem dzieci nieuczęszczających jeszcze do przedszkola.

DSC 2645   

     Bal poprowadził DJ Minionek.  Tańce i muzyka przenosiła nas w różne miejsca, wszyscy mogli zaprezentować tańcem i śpiewem znajomość aktualnych piosenek z bajek, ale również nie zabrakło popularnych kawałków "disco polo".  Nad bezpieczeństwem podczas wspólnych zabaw, konkursów „czuwały” służby mundurowe: policjanci, żołnierze. Jak przystało na "bal przebierańców" nie mogło zabraknąć pięknych księżniczek, baletnic, spidermanów, Indianek, pitatów oraz innych postaci z bajek.

DSC 2525

      Dziękujemy Rodzicom za przygotowanie pięknych strojów, a naszym byłym przedszkolakom Monice i Agnieszcze  Przęczek za robienie zdjęć

 

****************************************************************************************

  

ZAJĘCIA BADAWCZE

         Ważnym elementem uczenia poprzez zabawę jest rozwijanie u dzieci ich naturalnej pasji odkrywania świata poprzez m.in. ciekawe eksperymenty fizyczne i chemiczne, które pokazują zjawiska z najbliższego otoczenia.  Badaniu, obserwacji i odkrywaniu właściwości rzeczy i zjawisk towarzyszy napięcie, które dostarcza dziecku różnorodnych przeżyć: zadowolenia, satysfakcji, radościz tego, że coś poznało, odkryło, doszło do jakiegoś wniosku. Ten ładunek pozytywnych emocji, jakie niesie ze sobą zabawa badawcza, sprawia, że ma ona ogromny wpływ na rozwój i wychowanie dziecka.

zabawy      zabawy 2

Nasze przedszkolaki mają okazję w czasie zajęć dodatkowych zapoznać się z właściwościami wody, śniegu i lodu, poznały zasadę działania telefonu, wulkanu, stworzyły własną hodowlę kryształów, robiły samodzielnie bańki mydlane i odświeżacz powietrza, zapoznały się z zawodem detektywa – pobierały odciski palców, przeprowadzały doświadczenia z balonem – elektryzowanie się, rakieta balonowa i inne.

Mamy nadzieję, że dzieci rozwiną swoje talenty, możliwości, zwiększając tym samym poczucie własnej wartości i pewności siebie co zaowocuje w przyszłości.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

        Zgodnie z tradycją zorganizowana została w naszym Przedszkolu uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.

DSCN0013   DSCN0044

ZDJĘCIA ODDZIAŁ Ihttps://drive.google.com/open?id=0B_DSUkSJrDWhbzhOS1dMZmw0dXc

 DSCN0101   DSCN0087

 

W dniach 23 i 24 stycznia odwiedziły nas kochane Babcie i Dziadkowie naszych przedszkolaków. Pod okiem nauczycielek dzieci przygotowały dla nich specjalny program artystyczny, recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły, przedstawiły Jasełka.

20170124 093920  20170124 094447

 

Niejednej Babci i Dziadkowi, łezka kręciła się w oku. To były naprawdę wyjątkowe dni, pełne uśmiechu, radości i dumy. Ich szczęśliwe i rozpromienione twarze po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.

oddz 2 2oddz 2 1

Po części oficjalnej niecodzienni goście zostali zaproszeni na herbatę i słodki poczęstunek. A na koniec tego wyjątkowego dnia dzieci wręczyły swoim ukochanym Babciom i Dziadkom kwiaty oraz zaśpiewały tradycyjne STO LAT.

 

* * * * * * * * 

WITAJ ZIMO – JASEŁKA

Dnia 22 grudnia powitaliśmy w przedszkolu nową porę roku ZIMĘ. Dzieci z oddziału III przygotowały na tę okazję przedstawienie słowno–muzyczne.

Zima to czas Świąt Bożego Narodzenia, dlatego też dzieci oprócz słów powitania nowej pory roku przedstawiły Jasełka.

jaseka2016

Wcieliły się w role: bawanków, śnieżynek, choinek, przedszkolaków, pasterzy, królów i złożyły hołd Małej Dziecinie składając dary. Nie mogło zabraknąć kolęd, które przy akompaniamencie Pana Jana Dudy wspólnie śpiewaliśmy. Później w swoich grupach przy pięknie przystrojonych stołach zjedliśmy wigilijny obiad, łamiąc się opłatkiem i życząc sobie wzajemnie radosnych Świąt.

Wizyta św. Mikołaja

W naszym Przedszkolu, 6 grudzień to jeden z  najbardziej oczekiwanych  przez dzieci dni  w roku. Przygotowują się do niego  starannie. Każda grupa wykonuje bardzo ciekawe prace plastyczne płaskie i przestrzenne, na których oczywiście króluje Mikołaj. Oprócz prac plastycznych, wszystkie grupy przygotowują piosenkę lub wiersz, które będą mogły zaprezentować przed tak wyjątkową osobą. W tym roku dzieci z oddziału integracyjnego przygotowały również inscenizacje o św. Mikołaju – przybliżając historię jego życia.

 mikoaj2016

Święty Mikołaj nie zawiódł  dzieci i nie kazał długo na siebie czekać. Już z samego rana zawitał do naszego Przedszkola, lecz  zanim zaczął rozdawać prezenty zaśpiewaliśmy mu piosenkę i obejrzał przedstawienie. Przedszkolaki rozmawiały z Mikołajem, opowiadały o zabawach w Przedszkolu i oczywiście chwaliły się, że są bardzo grzeczne. Wręczył każdemu dziecku słodki prezent, do każdej grupy wór zabawek.

Co dobre szybko się kończy i niestety musieliśmy się pożegnać, ponieważ tego dnia czekają na niego inne dzieci. Pozostały nam zdjęcia zrobione z Mikołajem, które będą wspaniała pamiątką tego spotkania. Nie zapomnieliśmy oczywiście zaprosić Go na następny rok. DZIĘKUJEMY ŚW. MIKOŁAJU!

 

DZIEŃ MISIA

25 listopada jest Międzynarodowym Dniem Misia. Dziś nasze przedszkolaki przyniosły ze sobą swojego ulubionego misia, aby przeżyć wspólnie to jego święto.

mi mi1

mi 3 mis5

Wiele radości sprawił wszystkim ogromny Kubuś Puchatek wraz z koleżanką Ewelisią. Goście wspólnie bawili się i tańczyli z dziećmi do muzyki. Na zakończenie odtańczyliśmy Kubusiowy taniec i podziękowaliśmy miłemu gościowi zapraszając Go za rok.

 mis4       mis11 

Przedszkolaki też świętowały Odzyskanie Niepodległości

       Z okazji 98 rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj w naszym przedszkolu 10 listopada odbyła się uroczystość słowno- muzyczna. Wszystkie dzieci w galowych strojach wyglądały odświętnie i uroczyście. Na samym początku Pani dyrektor Krystyna Starzec powitała gości. Przedstawiła dzieciom zaproszonego pradziadka dziewczynki z grupy III Pana Jana Dudę z żoną, który uświetnił ten dzień grając na akordeonie hymn oraz piosenki patriotyczne.

11 list

Cała społeczność przedszkolna odśpiewała hymn Polski ,,Mazurek Dąbrowskiego’’. Po nim nastąpiła część artystyczna. Dzieci wspólnie zaprezentowały montaż słowno-muzyczny przygotowany specjalnie na tę okoliczność. Słowem i piosenką oddały szacunek symbolom narodowym, symbolom walki o wolność i zwycięstwo oraz miłość do Ojczyzny. W ustach kolejnego pokolenia uroczyście zabrzmiały słowa tak bardzo znane, lecz wymowne: ,,Kto ty jesteś? Polak mały’’. Uzupełnienie tej ,,lekcji historii’’ stanowiła prezentacja multimedialna przedstawiająca w obrazkach polską drogę do niepodległości. Na zakończenie Pan Jan zagrał dzieciom kilka piosenek. Nie zabrakło najbardziej znanych, takich jak: Przybyli ułani pod okienko…, Pierwsza kadrowa , Hej sokoły, które z radością wszyscy zaśpiewaliśmy.

11listo 11listop

    

Dzieci zostały zachęcone również do śledzenia w telewizji uroczystości odbywających się z okazji Święta Niepodległości oraz do uczestnictwa w obchodach miejskich tego tak ważnego dla Polaków święta.

 

To nie lotnisko

to wystawa klocków LEGO w Krakowie,

na której były dzieci z oddziału II i IV w poniedziałek

20161024_102954.jpg

20161024_102037.jpg

 

RATOWNICY MEDYCZNI W PRZEDSZKOLU

ratownik 1  ratownik 2

!

PASOWANIE

Uroczystość pasowania połączona była z Dniem Przedszkolaka. Odbyła się w naszym przedszkolu 30. 09. 2016. Dzieci z oddziału I, które po raz pierwszy przekroczyły próg przedszkola stały się „prawdziwymi” przedszkolakami, a te które uczęszczają kolejny rok stały się „średniakami”. Wszystkie w tym dniu przyszły pięknie ubrane w strój galowy. Na uroczystości zaprezentowały swoje umiejętności: recytowały wyuczone wiersze, bawiły się przy muzyce, śpiewały piosenki, tańczyły. Później składały przyrzeczenia. Po złożeniu przyrzeczenia przechodziły przez „Bramę grzeczności i mądrości”, aby wreszcie z rąk swojej wychowawczyni otrzymać pasowanie i pamiątkowy dyplom.

SL373449

Oczywiście nie zabrakło w tym dniu słodkości, którymi poczęstowane były dzieci.

         Natomiast dzieci ze starszych grup przypomniały sobie w ten dzień obowiązki i prawa przedszkolaka oraz odnowiły przyrzeczenia. Od tego dnia wszyscy zachowują się jak przystało na "prawdziwego przedszkolaka"!

Na pewno ten dzień i słowa przyrzeczenia zapiszą się w pamięci naszych przedszkolaków na długo.

       POWITANIE JESIENI

Przedszkolaki postanowiły przywitać Jesień w jej barwach, dlatego 23 września zrobiło się u nas bardzo kolorowo.

Starszaki z oddziału II rozpoczęły powitanie inscenizacją pt. „Na straganie”.

20160923 093651  20160923 093716

Po krótkim przedstawieniu przedszkolaki miały możliwość zaprezentować swoją wiedzę na temat darów jakie zostawiła nam Jesień w swoim koszyku - z czym dzieci poradziły sobie bezbłędnie. Następnie w drużynach kontynuowaliśmy zabawę. 

20160923 100957

Kolejnym zadaniem od nowej pory roku było zaprezentowanie przygotowanych piosenek i wierszy o tematyce jesiennej. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały pyszne jabłuszka i  gruszki, które jadły z dużym apetytem. Tak miło powitana Jesień na pewno nie będzie smutna, nudna i zimna, ale piękna, barwna, ciepła i bogata w jesienne skarby!

 

WYCIECZKA DO CISÓW RACIBORSKIEGO

Aby poznać jedne z najstarszych drzew w Polsce zorganizowaliśmy wycieczkę do Cisów Raciborskiego, które rosną w miejscowości obok, w Harbutowicach.  Najpierw autobusem, potem pieszo polną drogą obserwując piękne widoki dotarliśmy na miejsce. Na posesji Pani Golonka mogliśmy obserwować dwa wiekowe drzewa "Pana i Panią" jak opowiedziała dzieciom Pani Bernadka. Swoją nazwę posiadają dzięki  ich odkrywcy, profesorowi Marianowi Raciborskiemu, który należał do pionierów ochrony przyrody w Polsce. Od 1934 roku są one prawnie chronione. Na podstawie różnych źródeł ich wiek szacuje się nawet i na 1200 lat, ale najbardziej prawdopodobny to około 700 lat.

  20160916 103424    cisy

Tam na górze wszyscy odpoczęliśmy, zjedliśmy coś słodkiego i wracając pokonywaliśmy kamienistą drogę. Dzieci ucząc się jak stawiać nogi aby się nie przewrócić a Panie jak uchwycić za rękę więcej niż dwójkę najmłodszych dzieci. Po drodze obserwowaliśmy napotkane owieczki, czy mrówki w mrowisku.

20160916 104902

20160916 104440

Wszyscy już wiemy jak wyglądają cisy i ich owoce, których oczywiście nie wolno zjadać bo są trujące. Pogoda też dopisała,  a więc trzeba tylko dodać na koniec - wycieczka się udała!

 

 ROK SZKOLNY 2015/2016

 

CZERWIEC

Dzień Rodziny w SOK

Dnia 2 czerwca wszystkie przedszkolaki wraz ze swoimi Rodzicami w godzinach popołudniowych zjawiły się w Sułkowickim Ośrodku Kultury tzw. "kuźni ". Był to bardzo ważny dzień dla dzieci ponieważ występowały na scenie przedstawiając program słowno-muzyczny „Mamo chodź ze mną na łąkę”, przygotowywany od dawna dla ukochanych Rodziców.

Beztytuu1    Beztytuu4

Beztytuu3    Beztytuu5

W pięknych strojach, wśród „trochę przerośniętych” kwiatów łąki zjawiły się dzieci kwiaty, żabki, motyle, misie, krasnoludki, pszczółki, muchy i świetliki. Pięknie zatańczyły z rekwizytami, zaśpiewały jak umiały najlepiej otrzymując gromkie brawa od zebranych gości na widowni. Na zakończenie były kwiaty, życzenia, moc buziaków i uścisków oraz łzy wzruszenia. Nie obyło się również bez słodkiego poczęstunku.

Beztytuu   Beztytuu

 kopia 6

Dziękujemy Pani  Dyrektor Halinie Obst za umożliwienie zorganizowania tej uroczystości w ośrodku a Rodzicom za współpracę w przygotowaniu strojów

Filmiki z uroczystości można oglądnąć pod adresem: (proszę kliknąć link) https://drive.google.com/drive/folders/0ByudrwM5mQMVeF9jeGtpY2tEbGM

KWIECIEŃ

WIOSENNE SPOTKANIE W PRZEDSZKOLU SAMORZĄDOWYM NR 1

04.04.2016 r. w naszym przedszkolu zebrały się dzieci 5 i 6 letnie. Były to przedszkolaki z naszego przedszkola oraz z Przedszkola Samorządowego nr 2 wraz ze swoimi wychowawczyniami.

20160404 100029

Organizatorkami spotkania były nauczycielki A. Biela, B. Świder-Kozik pod patronatem Dyrektor K. Starzec.

Celem spotkania była integracja dzieci z naszych przedszkoli, wspólna zabawa.

Każda grupa ubrana była w apaszki innego koloru, była grupa różowa, malinowa i żółta. W pierwszej części spotkania przedszkolaki miały możliwość oglądnąć przedstawienie „Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków” w wykonaniu dzieci z oddziału II Przedszkola Samorządowego nr 1.

 

20160404 100837   20160404 100522

W drugiej części spotkania przedszkolaki brały udział w konkursie , w którym mogły pochwalić się znajomością bajek. Rozwiązywały zagadki, odpowiadały na pytania. Miały możliwość układać obrazki z części czy rozwiązywać obrazkowe zagadki. Każde zadanie przeplatane było zabawą muzyczno-ruchową. Wszystkie grupy za prawidłowo wykonane zadania otrzymywały słodkie punkty, które na koniec z pomocą swoich pań policzyły. Okazało się, że dzieci posiadają dużą wiedzę na temat bajek. Na koniec otrzymały drobne upominki.

Na zakończenie wspólnej zabawy zatańczyły taniec „Pingwinek”. Po twarzach dzieci można było wyczytać, że miło spędziły czas w naszym przedszkolu.

 

ODWIEDZINY W GOSPODARSTWIE

Dnia 6.04.2016 „starszakI” z grupy II i IV odwiedziły gospodarstwo p. J. Kozika. Przedszkolaki miały możliwość nie tylko zobaczyć mieszkające tam zwierzęta, ale także okazję karmić konie.

   20160406 112807   20160406 112757

CIĄG DALSZY SPOTKAŃ DZIECI ZE SŁUŻBAMI MUNDUROWYMI

20 kwietnia 2016 r. nasze przedszkole gościło niezwykłych gości. Przedszkolaki spotkały się z tatą Filipa, który jest żołnierzem Jednostki Wojskowej oraz z Jego kolegą. Przedszkolaki  od kilku dni były bardzo podekscytowane tym spotkaniem i kiedy zobaczyli w pełnym ekwipunku żołnierza z wrażenia oniemiały.

 DSC 0206

Żołnierze przybyli na spotkanie z ogromnym wyposażeniem, w skład którego wchodził zestaw wielu przedmiotów niezbędnych dla żołnierza w trakcie wykonywania zadań. Każdy przedszkolak miał okazję z bliska obejrzeć wyposażenie żołnierskiego plecaka.

Dzieci z uwagą słuchały wyjaśnień, po co żołnierzowi potrzebny jest hełm, maska przeciwgazowa, kamizelka kuloodporna i co żołnierz robi na poligonie, dlaczego jego mundur ma określoną kolorystykę. Każdy chętny przedszkolak choć przez chwilę mógł się poczuć jak żołnierz, kiedy przymierzał różne elementy munduru czy spróbował podnieść niektóre ze sprzętów.

  DSC 0307  DSC 0265 

Żołnierze zaprezentowali się przedszkolakom w mundurze polowym oraz w mundurze galowym. Panowie zaprezentowali swoje mundury, opisali wszystkie oznaczenia i symbole narodowe.

Dzieci dowiedziały się, że żołnierze nie tylko bronią kraju, ale też pomagają w sytuacjach kryzysowych oraz biorą udział w misjach pokojowych poza granicami kraju.

Taka okazja spotkania się z żołnierzami nie zdarza nam się zbyt często, dlatego żołnierze cierpliwie udzielali odpowiedzi na wszystkie nurtujące dzieci pytania.

Ogromnie dziękujemy sierżantowi Mariuszowi i sierżantowi Łukaszowi za przybycie do przedszkola, za czas poświęcony dzieciom i pokazanie jak niezwykłym zawodem jest zawód żołnierza.

 

MARZEC

WIZYTA W SZKOLE PODSTAWOWEJ

Dnia 15 marca dzieci, które rozpoczną od września naukę w I klasie odwiedziły Szkołę Podstawową im. A. Mickiewicza w Sułkowicach. Poznały kadrę nauczycielską, uczestniczyły w wiosennych grach i zabawach ruchowych, muzycznych i plastycznych. Zapoznały się z obiektem szkoły: sale. szatnia, hala sportowa itp.

Zajęcia bardzo się podobały, wszyscy zgodnie przyznali, że od września chętnie pójdą na lekcje do szkoły.

szkola   szkola 2

 

ŻEGNAJ ZIMO -WITAJ WIOSNO ! 

Dzieci z oddziału III 21 marca przygotowały przedstawienie na powitanie nowej pory roku Wiosny. Wyszły na scenę aby zaprezentować swoje umiejętności aktorskie. Wszyscy założyli stroje przygotowane z pomocą Rodziców, i wcielili się w swoje role. Były: drzewa zimowe i wiosenne, ptaki, kwiaty, wietrzyk i oczywiście pory roku, ta ustępująca Zima i  przejmująca koronę Wiosna.

 

IMG 8474  IMG 8475

Dzieci pięknie recytowały, śpiewały oraz zatańczyły. Wszystkim kolegom podobał się nasz występ i otrzymaliśmy gromkie brawa.

Po występie przyszła pora (jak co roku) na zwyczaj topienia Marzanny nad rzeką. Teraz mamy pewnośc że już zimne zimowe dni są za nami. 

 

marz 11

LUTY 

GOŚCIE W NASZYM PRZEDSZKOLU  -  SŁUŻBY MUNDUROWE

W środę 3 lutego odwiedziły nas Panie ze Straży Granicznej, które pracują w Krakowie - Balicach. Dzieci miały możliwość oglądania prezentacji na temat pracy służb granicznych w naszym kraju - za co bardzo dziękujemy. Przedszkolaki poznały oznaczenia granic Polski i państw sąsiadujących. Oglądały slaidy środków transportu, które są wykorzystywane do kontroli naszych granic m.in; poduszkowce, quady, helikoptery, samochody. W pracy celnikom pomagają wyszkolone psy a nawet roboty. Panie utrwaliły z dziećmi pozycje obronne podczas ataku psa. Mając na uwadze bezpieczeństwo przedszkolaków obdarowały wszystkich odblaskami.

IMG 8386IMG 8388

Dziękujemy mamie Henia Pani Renacie Olesek za zorganizowanie spotkania.

STYCZEŃ

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Jak co roku w naszym przedszkolu zorganizowana została uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. W dniach 14 i 15 stycznia dzieci zaprosiły do przedszkola swoje kochane babcie i dziadków. Pod okiem nauczycielek przygotowały dla nich specjalny program artystyczny, recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły.

IMG 8320P1160040

Niejednej babci i dziadkowi, łezka kręciła się w oku. To były naprawdę wyjątkowe dni, pełne uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.

Po części oficjalnej niecodzienni goście zostali zaproszeni na herbatę i słodki poczęstunek. A na koniec tego wyjątkowego dnia dzieci wręczyły swoim ukochanym babciom i dziadkom kwiaty oraz zaśpiewały tradycyjne STO LAT.

IMG 8374

 

BAL KARNAWAŁOWY

Ferie to czas odpoczynku a nasze przedszkolaki rozpoczęły je w tym roku tanecznie. 19 stycznia odbył się bowiem Bal Karnawałowy. Motywem przewodnim tegorocznego balu był dziki zachód. Tańce i muzyka przeniosła nas na odległy kontynent, aż do Ameryki. Nad bezpieczeństwem podczas wspólnych zabaw, konkursów „czuwały” służby mundurowe. Byli policjanci, strażak, żołnierz. Oprócz tych bardzo potrzebnych dla bezpieczeństwa osób nie brakowało pięknych księżniczek, baletnic, spidermanów, Indianek, kowboi oraz innych postaci.

20160119 091719

 

GRUDZIEŃ

WSPÓLNA WIGILIA

 

   W piątek 18 grudnia odbyła się w naszym przedszkolu wspólna Wigilia dzieci z wszystkich oddziałów oraz personelu. W dużym kręgu tworząc wspólnotę przypomnieliśmy sobie wiersz  "Podzielić się opłatkiem", następnie przyjęliśmy życzenia od Pani Dyrektor, podzieliliśmy się opłatkiem składając sobie nawzajem życzenia. Po opłatku wszyscy zasiedli przy stole aby posmakować pyszności, jakie zostały na ten wyjątkowy dzień przygotowane. Na koniec wszystkie przedszkolaki rozpoczęły kolędowanie. Radości i śpiewu  było co nie miara. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze, wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.

 

KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK

 

17 grudnia 2015 r. w Przedszkolu Samorządowym nr 1 w Sułkowicach odbył się II etap Konkursu Kolęd i Pastorałek. W konkursie brały udział dzieci, które zwyciężyły w I etapie. Uczestnicy prezentowali wybrane przez siebie utwory przed jury i dziećmi z innych oddziałów. Każdy występ nagrodzony został gromkimi brawami, po czym jury ogłosiło wyniki.

W konkursie przyznano :

I miejsce dla Alicji Grzybek z oddz. III

II miejsce zdobyła Lena Gaweł z oddz. II

III miejsce Klaudia Jędrzejowska z oddz. II

Natomiast wyróżnienia otrzymali :

Gabriela Latoń z oddz. I

Piotr Ochnicki z oddz. I    

Julia Walasik z oddz. III

Weronika Horwat z oddz. I     

Wszystkim uczestnikom konkursu wręczono dyplomy i upominki. Zwycięscy wezmą udział w konkursie kolęd w GOK w Sułkowicach. Życzymy sukcesów.

 

LISTOPAD

DZIEŃ MISIA

25 listopada jest Międzynarodowym Dniem Misia. Tego dnia nasze przedszkolaki przyniosły ze sobą swojego ulubionego misia. W dniu swojego święta odwiedził nasze dzieci i zaprosił do wspólnej zabawy ogromny Kubuś Puchatek wraz z mamą Kangurzycą. Gość wspólnie z dziećmi i ich misiami bawił się i tańczył. Podczas spotkania i w ramach krótkiego odpoczynku od zabaw przeczytał dzieciom fragment opowiadania pt:” Kubuś i jeżynowa niespodzianka”. Na zakończenie wszyscy razem odtańczyliśmy Kubusiowy taniec i podziękowaliśmy miłemu gościowi.

                                                

FOTOGRAF

 

19 listopada przedszkolaki z oddziału II i IV odwiedziła Pani Jola - fotograf ze studia fotograficznego.

Przyniosła ze sobą różne rodzaje aparatów fotograficznych, takie bardzo stare już zabytkowe oraz ten najnowszy profesjonalny model. W ciekawy sposób opowiedziała o pracy fotografa, sposobie robienia i wywoływania zdjęć dawniej i obecnie. Na koniec wspólnego spotkania przeczytała dzieciom wiersze pt: „Żyrafa u fotografa”, oraz „Na starej fotografii”. Pani Jola zrobiła wspólne pamiątkowe zdjęcie i zaprosiła nas do zwiedzenia studia fotograficznego w którym pracuje. Za wizytę i zaproszenie bardzo dziękujemy.

 

MUZYK

23 listopada do naszego przedszkola zawitał inny gość – muzyk Pan Wojtek, który zagrał kilka utworów na trąbce. Opowiedział dzieciom jak wygląda nauka gry na tym instrumencie. Dużą atrakcją dla dzieci a zarazem niełatwym zadaniem jak się okazało była możliwość zagrania na tym instrumencie. Ochotnicy przy niewielkiej pomocy Pana Wojtka próbowali swoich sił dmuchali w instrument jednak ten nie zawsze chciał wydawać dźwięki. Na zakończenie spotkania Pan Wojtek przeczytał dzieciom wiersz pt: Wesołe chwile” M. Dynowskiej, który w zabawny sposób opowiada o instrumentach. Z przybycie i poświęcony czas dziękujemy.

 

AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

Wszyscy są odpowiedzialni za rozbudzenie ducha patriotyzmu u najmłodszych: rodzina, przedszkole, czy szkoła. Młodych ludzi powinien pociągać dobry przykład osób szczerze zatroskanych o Polskę. Patriotyzm trzeba w Narodzie pielęgnować i to jest zadanie dla nas wszystkich. Dlatego wychowanie patriotyczne jest w pełni realizowane w naszym przedszkolu poprzez poznanie symboli narodowych, legend, hymnu i spotkań z ciekawymi ludźmi, szerzącymi takie wartości.

            Dnia10 listopada dzieci z oddziału II (integracyjnego) przygotowały dla swoich kolegów akademię z okazji Dnia Niepodległości. Uroczystość dzieci rozpoczęły, ubrane w stroje z tamtych lat, od naszego tańca narodowego - Poloneza. Następnie z werwą godną żołnierskiej zaśpiewały znane pieśni patriotyczne „Przybyli ułani”  „Legiony”.

            Aby przybliżyć wszystkim dzieciom polską tradycję niepodległościową, na uroczystości „starszaki„ deklamowały wiersze o tematyce patriotycznej, m.in. „Co to jest Polska?” Czesława Janczarskiego i „Ojczyzna” Włodzimierza Domeradzkiego. Nie mogło zabraknąć wspólnie recytowanego wiersza Władysława Bełzy ,,Katechizm polskiego dziecka”. Zaśpiewały także Hymn Państwowy .

był bardzo radosny i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszych ,,Małych Polaków”.

 

PAŹDZIERNIK

 

PAN POLICJANT W PRZEDSZKOLU

27.10.2015r. do naszego przedszkola przybył zaproszony gość Pan Krzysztof Grzybek z Komendy Powiatowej Policji z Myślenic.

Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, jak bezpiecznie poruszać się po drogach, podróżować samochodem. Nasz gość poruszył także temat jak bezpiecznie bawić się w domu i w przedszkolu oraz jak reagować w sytuacji innych zagrożeń, m.in. kiedy zauważy się pożar. Poruszając temat zagrożeń płynących ze świata współczesnego, ostrzegał  przed osobami nieznajomymi, z którymi nie wolno rozmawiać a tym bardziej wpuszczać ich do domu.

Jak zwykle szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego stroju niezbędnego podczas wykonywania pracy. Na koniec przedszkolaki podziękowały panu policjantowi za spotkanie.

Serdecznie dziękujemy Panu Krzysztofowi,  że znalazł czas na spotkanie z naszymi przedszkolakami. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się ponownie. Zapraszamy.

 

WYCIECZKA NA POCZTĘ

Dzień 18 października jest oficjalnym świętem Poczty Polskiej. Aby uczcić ten dzień przedszkolaki z  oddziału II i IV Przedszkola Samorządowego Nr 1 z wychowawczyniami wybrały się do  urzędu pocztowego.                         

Podczas wizyty dzieci miały okazję poznać, jak wygląda praca na poczcie. Zwielkim zainteresowaniem oglądały pomieszczenia poczty, mogły zaobserwować pracę urzędników pocztowych i uświadomić sobie, jak wielkie znaczenie ma ten urząd w życiu codziennym. Dowiedziały się także, w jaki sposób segreguje się paczki, listy oraz co, oprócz znaczków można tu kupić. Miały okazję poznać, jaką drogę musi przebyć list, aby dotrzeć od nadawcy do adresata. Wykorzystując zdobyte wiadomości z pomocą Pani zaadresowały i wysłały kartkę z pozdrowieniami  dla swoich młodszych kolegów z przedszkola. Na pożegnanie dzieci wręczyły wykonany upominek oraz życzyły pomyślności i satysfakcji z wykonywanej pracy wszystkim osobom zawodowo związanym z pocztą.

 

  LISTONOSZ W PRZEDSZKOLU

W dniu 21 października do naszego przedszkola zawitał gość  Pani Ewelina która pracuje jako listonosz.       

Tym razem nie przyniosła korespondencji, ale opowiadała o swojej pracy oraz przeczytała dzieciom wiersz J. Tuwima pt: „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”, utrwalając w ten humorystyczny sposób wiadomości jak należy adresować list i co należy uczynić aby go wysłać. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem i skupieniem słuchały czytanego utworu tym bardziej, że czytał go nasz gość. Ciekawość dzieci wzbudziła również wielka torba listonosza i to co się w niej znajduje. Widząc to Pani listonosz zademonstrowała jej zawartość. Na zakończenie spotkania podziękowały za odwiedziny i zaprosiły Panią do odwiedzin za rok.

 

Strażacy przyjechali!
 

W trosce o bezpieczeństwo wszystkich przedszkolaków w naszym przedszkolu, 19.10.2015 r. został przeprowadzony próbny alarm przeciwpożarowy. Dzieci usłyszały trzy sygnały, po których niezwłocznie przystąpiono do ewakuacji. Zgodnie z planem ewakuacji przedszkolaki zostawiły wszystko w salach, a nauczyciele zabrali ze sobą tylko dzienniki. Wychowawcy oddziałów przedszkolnych zdali dyrektorowi raport o frekwencji. Głównym celem ćwiczeń było sprawdzenie stopnia opanowania umiejętności zachowania się w sytuacji zagrożenia pożarem przez dzieci i pracowników przedszkola (każdy miał zadanie do wykonania) oraz zasadami postępowania na wypadek pożaru, poruszania się w budynku zgodnie z drogami ewakuacji i przejścia na wyznaczony teren zbiórki. Ćwiczenia przeciwpożarowe nadzorowane były przez jednostkę Powiatowej Straży Pożarnej w Myślenicach oraz przedstawicieli Ochotniczej Staży Pożarnej w Sułkowicach. Po odwołaniu alarmu Strażacy zaprezentowali dzieciom wyposażenie wozu strażackiego, między innymi: gaśnice, drabinę, węże, sprzęt służący do pomocy. Ogromną atrakcją okazało się zwiedzanie wozu strażackiego oraz mierzenie hełmu. Strażacy cierpliwie odpowiadali na dziecięce pytania, bardzo wnikliwie obejrzeli też budynek przedszkola. Cieszymy się, że akcja ewakuacji przebiegła bardzo sprawnie, ale jednocześnie mamy nadzieję, że umiejętność szybkiego opuszczania zagrożonego budynku nigdy nam się nie przyda. Wszystkim Panom Strażakom z Powiatowej Straży Pożarnej w Myślenicach oraz z Ochotniczej Staży Pożarnej w Sułkowicach składamy serdeczne podziękowanie.

 

W Rezerwacie Przyrody „Las Gościbia”

Korzystając z pięknej pogody 2 października nasze przedszkolaki z oddziałów II, III i IV pojechały na wycieczkę do rezerwatu przyrody oraz zwiedzić stację ujęcia i uzdatniania wody. Dzięki tej wizycie nasze dzieci dowiedziały się skąd bierze się woda po odkręceniu kurka w domu czy w przedszkolu. Pani Renata (której bardzo serdecznie dziękujemy za sympatyczne przyjęcie) pokazała i opowiedziała nam o procesie oczyszczania wody na poszczególnych etapach oraz o badaniu przydatności wody do spożycia w laboratorium. Po wizycie w pomieszczeniu z ogromnymi filtrami przedszkolaki udały się w stronę zbiorników. Dzięki ostatnim deszczom zbiorniki wypełnione są wodą aż po brzegi i prezentowały się okazale - co wzbudziło zachwyt u niejednego dziecka. Później wszyscy udaliśmy się do rezerwatu aby podziwiać piękno przyrody np: ogromne mrowisko, muchomora, słuchać szumu wody, śpiewu ptaków.Dzieci dowiedziały się jak należy zachowywać się w rezerwacie i co oznacza określenie „rezerwat przyrody”.Nie lada wyzwaniem dla wszystkich okazało się przechodzenie przez rzekę po ogromnych kamieniach.Po dniu pełnym wrażeń trochę zmęczeni ale szczęśliwi wróciliśmy do przedszkola.

 

WRZESIEŃ 

 

„Już lato odeszło”- powitanie Jesieni.

W środę 23 września powitaliśmy Jesień. Dzieci przyszły do przedszkola ubrane w kolory jesieni (czerwony, żółty, brązowy, pomarańczowy), a o piękne jesienne stroje zadbali rodzice. Aby uczcić nadejście nowej pory roku dzieci z oddziału II przygotowały krótki program artystyczny pt:Już lato odeszło.   

Przedstawiły inscenizację o jesieni, przeplataną piosenkami i tańcami, za co zostały nagrodzone gromkimi brawami ze strony swoich kolegów i całego personelu.

Przygotowany występ dał możliwość zaprezentowania się dzieci w roli aktorów, w pięknych strojach na tle dekoracji wykonanej przy udziale dzieci.

 

Wycieczka do Pomnika Przyrody Dąb „Jan”

Korzystając z pięknej i słonecznej pogody w dniu 22 września (wtorek) dzieci z oddziału II i IV wraz ze swoimi nauczycielkami udały się na pieszą wycieczkę do wiekowego dębu „Jan” będącego pomnikiem przyrody w naszym miasteczku.Na miejscu przedszkolaki mogły podziwiać wielkość drzewa, poznały jego historię- skąd wzięła się jego nazwa oraz znaczenie określenia "pomnik przyrody".Na pamiątkę wizyty dzieci przyniosły do kącika przyrody żołędzie i liście zebrane pod dębem.

 

Dzień Przedszkolaka

W naszym przedszkolu uroczystość ta odbyła się w poniedziałek 21 września. Wszystkie przedszkolaki w strojach „galowych” biało granatowych z rąk swoich wychowawczyń w „Bramie mądrości i grzeczności” zostały uroczyście pasowane na przedszkola, średniaka czy starszaka.   

Po pasowaniu złożyły przysięgę zobowiązując się w niej do przestrzegania kodeksu przedszkolaka oraz używania czarodziejskich słów „proszę, dziękuję, przepraszam”. Później przyszedł czas na świętowanie i wybór ulubionych zabaw, gdyż inicjatywa należała do dzieci.

3 

 

D

 ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥